דלג לתוכןדלג לפוטר

שירותי ממונה בטיחות בעבודה

כחברה המהווה מרכז ידע עדכני ומתקדם בכל תחומי הבטיחות, אנו ב- ה.ב. בטיחות מעניקים שירותי ממונה בטיחות בעבודה מקיפים לחברות וארגונים.

בהתאם לתפיסה שלנו כארגון הדוגל בחתירה למצוינות, הקפדה על הפרטים הקטנים ורמת שירות גבוהה, אנו פועלים להתאמת הממונה לאופי הארגון ולצרכיו הייחודיים.

ממונה על בטיחות בעבודה הפועל מטעם ה.ב בטיחות זוכה לליווי ותמיכת החברה כולה ולכל המעטפת המקצועית ההדרכתית לה הוא נדרש במסגרת תפקידו ועבודתו .

במהלך עבודתו בארגון כל החברה ניצבת מאחוריו, הארגון נהנה מתמיכת מומחי תוכן במגוון תחומי בטיחות כגון : הדרכות ממוקדי אוכלוסייה (מעבדות, אנשי אחזקה , צוותי חרום , אש , גובה , וכו'…) ,סקרי סיכונים , ביצוע סקרי מפגעים , פיתוח הדרכות ולומדות ,פיתוח ושימוש אמצעים טכנולוגיים על מנת להקל את תפקידו של ממונה הבטיחות.

כחלק מתפיסת הבטיחות המותאמת לארגון, חברת ה.ב בטיחות מספקת שירותי ממונה ע"פ צרכי הארגון והיקף הפעילות נקבע ע"פ דרישות מפקח עבודה ראשי.

ממוני בטיחות

מקום עבודה כמו אתרי בנייה הוא מקום בו עובדים מבלים שעות רבות על מנת להביא פרנסה לביתם, אך זהו מקום בו טמונות סכנות רבות ומפגעים שיכולים להביא לידי פציעות בקרב העובדים, לכן על קבלנים ומנהלי עבודה לשים דגש רב על נושא הבטיחות באתר העבודה, כך שהעובדים יחזרו לביתם בסוף יום העבודה בריאים ושלמים.

בשל ריבוי מקרי פציעות ופגיעות באתרי עבודה, כיום מדינת ישראל פועלת ללא לאות על מנת לאפשר לעובדים לעבוד בצורה בטוחה ודורשת מבעלי אתרי בנייה למנת ממונה בטיחות בעבודה חיצוני שיפקח על הנעשה במקום מבחינת בטיחות עבודתם של בעלי המקצוע.

ממונה בטיחות מי זקוק לו?

המקומות העיקריים בהם יש דרישת חובה למנות ממונה בטיחות בעבודה הם: באתרי בנייה, ענף החקלאות, מפעלים בעלי סיכון, עבודות חשמל ועוד. דבר זה יאפשר לעובדים לעבוד בצורה בטיחותית יותר, הרי לבל נשכח כי מדובר בעבודה עם ציוד מסוכן ולרוב גם עבודה בגובה הנחשבת לבעלת סיכון רב.

הכשרתו של ממונה בטיחות בעבודה

כל מי שמעוניין לעסוק בתחום זה ולהעניק שירותי ממונה בטיחות לתעשיות שונות, עליו לעבור קורס בתחום, ה.ב מבצעת הכשרות בתחום ממונה הבטיחות בעבודה והינה אחת החברות הגדולות בישראל שמבצעות ומכשירות ממוני בטיחות בעבודה.

מטרת קורס ממונה בטיחות הוא להכשיר עובדים למילוי תפקיד ממונה על בטיחות בעבודה וגם להשלים ידע לעובדים הממלאים תפקיד במערך הבטיחות באתרים ומפעלים שונים. במהלך הקורס מקבלי כלים רבים לניהול בטיחות במקומות שונים ולדעת כיצד להדריך עובדים לעבוד בצורה בטיחותית.

הכשרת ממוני בטיחות בעבודה מתאימה למהנדסים מתחומים שונים המעוניינים להתמקצע בתחום, לבעלי תארים במדעי הטבע, לבעלי תארים בתחום הטכנולוגיה ועוד. תנאי הקבלה הם ניסיון כשנתיים במקצועם הספציפי, אך טכנאים או הנדסאים זקוקים לשלוש שנות ניסיון במקצועם בתחום על מנת ללמוד את לימודי אלו.

מעבר לכך, יש צורך לעבוד בפני ועדת קבלה מיוחדת אשר מורכבת מנציגים של אגף הפיקוח האזורי מטעם משרד התמ"ת ונציג לבטיחות ולגיהות. חשוב לציין כי תפקיד זה הוא בעל אחריות רבה, הרי מדובר על ביטחונם של בעלי מקצוע העובדים בתנאים מסוכנים ביותר כמו עבודה בגובה או עבודה עם ציוד מסוכן.

על פי חוק במדינת ישראל, כל מפעל אשר מעסיק לפחות 50 עובדים מחויב בהעסקתו של ממונה בטיחות. תפקידו של איש מקצוע זה יהיה בייעוץ להנהלה בכל נושאי הבטיחות והבריאות בעבודה. אין ספק כי עבודה חשובה זו הינה חיונית לשם תפקודו התקין של מקום התעסוקה ולשמירה על בטיחותם של כל באי המקום. חברת ה.ב בטיחות אשר מתמחה בתחום הבטיחות והגהות בעבודה, שמחה לעמוד ולוודא כי הארגון עומד בדרישות החוק בנושאי בטיחות ככלל ובביצוע כל המשימות בפרט , משימות כגון: הכשרות בעלי תפקידים, הדרכות עובדים עפ"י קבוצות סיכון, ביצוע מבדקים, מעקב ובקרה אחר הציודים השונים וכד'…

מיהו ממונה בטיחות? תפקידיו ומטלותיו בארגון

כאמור, תפקידו של ממונה הבטיחות הוא בייעוץ למעסיקו בכל הנוגע לחוקים, תקנות ותקנים שונים בתחום הבטיחות. המטלות השונות עליהן הוא אחראי הנן רבות, כאשר בין הבולטות שבהן ניתן יהיה למנות גם את הנקודות הבאות:

 • איתורם של מפגעי בטיחות והתרעה עליהן למעסיק.
 • ווידוא של קיום התקני בטיחות וגיהות תקינים במקום העבודה.
 • חקירת תאונות עבודה ומחלות מקצוע, זאת מתוך מטרה להפיק לקחים ולבצע למעסיק את הצעדים המתאימים למניעת התאונות.
 • הכנת הוראות בטיחות וגיהות הרלוונטיות למקום התעסוקה, פרסומן ועדכונן בהתאם לצורך.
 • השגחה על ביצוע הוראות בטיחות אלו ודיווח למעסיק במידה ומופרות.
 • עליו יהיה לוודא כי אכן מתבצעת ביקורת ומעקב תקינות של התקני הבטיחות, ציוד מגן אישי, כלי עבודה וכל ציוד אחר אשר חייב בבדיקה תקופתית.
 • שיתוף פעולה עם ועדת הבטיחות המפעלית.

האם כולם יכולים להיות ממוני בטיחות בעבודה?

חשוב לציין כי על מנת שאדם ייחשב בתור ממונה בטיחות במקום העבודה, עליו יהיה לעבור בהצלחה קורס ממונים על הבטיחות ולקבל את ההסמכה הנחוצה ממפקח העבודה הראשי. חברת ה.ב בטיחות- פותחת את שעריה ומציעה לכם ולנציג מהעובדים שלכם לקחת חלק בקורס ממוני הבטיחות ולזכות בהכשרה הנחוצה לשם ווידוא יישום דרישות הבטיחות במקום העבודה. לקבלת פרטים נוספים אודות שירותי החברה המגוונים, בקרו באתר שלנו. הצוות המקצועי של חברתנו ישמח לעמוד לרשותכם ולסייע במתן המענה המדויק והתכליתי ביותר בעבור כל שאלה שעשויה להתעורר בנושא.

שמירה על בטיחות בעבודה הינה משמעותית בעבור כל ארגון. בשעה שמדובר על מפעל אשר מעסיק למעלה מ-50 עובדים, הרי שנוכחותו של ממונה בטיחות בעבודה הינה נדרשת על פי חוק. עבודתו של ממונה הבטיחות הינה חשובה ובעלת משמעות רבה בשמירה על בטיחות והגהות במקומות תעסוקה רבים. את ההכשרה המקצועית הדרושה לשם הסמכתו של אדם לתפקיד זה, ניתן יהיה לקבל מידיה של חברת ה.ב בטיחות הוותיקה והמנוסה אשר תסייע לכם בשמירה על רמת הבטיחות הגבוהה ביותר בכל היבט בארגון.

תפקיד ממונה בטיחות בעבודה

הגדרת תפקידו של ממונה בטיחות בעבודה הינה די פשוטה לכאורה – עליו להיות אחראי על ייעוץ למעסיק בכל הנוגע לחוקים, לתקנות ולתקנים בענייני בטיחות וגהות במקום העבודה.

במסגרת עבודתו, תפקידי ממונה בטיחות וסמכויותיו העיקריים בארגון :

 • לאתר מפגעי בטיחות וגיהות בעבודה ולהודיע עליהם למעביד.
 • לוודא קיום התקני בטיחות וגיהות נאותים במפעל.
 • לדרוש הנהגת סדרי בטיחות נאותים במפעל, בתהליכי העבודה, במתקנים, במבנים, בציוד ובחומרים ובכל שינוי בהם.
 • לפעול לקיום הוראות תקנות ארגון הפיקוח על העבודה (מסירת מידע והדרכת עובדים), התשמ”ד – 1984, ולהכנת תכנית להדרכת עובדים.
 • לוודא הכנת תכנית לניהול הבטיחות ועדכונה כנדרש , וכמו כן לוודא ביצוע הוראות תכנית הבטיחות שהוכנה.
 • לחקור תאונות עבודה ומחלות מקצוע במגמה להפיק לקחים, לערוך בכתב ממצאים ומסקנות, להציע למעביד צעדים למניעת הישנות התאונות ולוודא הדרכת העובדים באשר לנסיבות התאונה והלקחים שהופקו מהחקירה.
 • לרכז את כל המידע והתיעוד הקשור לתאונות עבודה ומחלות מקצוע שאירעו במפעל.
 • להכין הוראות בטיחות בעבודה במפעל ותמצית מידע על הסיכונים בעבודה, לפרסמם ולעדכנם.
 • להשגיח על ביצוע הוראות הבטיחות והגהות ולדווח למעביד על כל מקרה של הפרתן.
 • לוודא סימון חומרים, ציוד ותהליכי עבודה מסוכנים והתקנת שילוט הדרכה לשימוש בציוד מגן אישי.
 • לוודא ביצוע ביקורת ומעקב תקינות של התקני הבטיחות, ציוד מגן אישי, כלי עבודה ושל ציוד החייב בבדיקה תקופתית.
 • לוודא קיום שגרת בדיקות רפואיות לעובדים החשופים לגורמים שלגביהם קיימת דרישה לעריכת בדיקות אלה.
 • לוודא ביצוע בדיקות סביבתיות תעסוקתיות על ידי מעבדות מוסמכות, כאשר קיימת דרישת בדיקה כזאת בחוק או בתקנות.
 • תעד את ממצאי הבדיקות ולהביא לידיעת המעביד והעובדים את השלכותיהן ואת האמצעים שצריך לנקוט.
 • לקבוע הסדרים שיבטיחו תנאי בטיחות וגיהות נאותים בהעסקת קבלני חוץ.
 • לשתף פעולה עם ועדת הבטיחות במפעל ולמסור לה את כל הדרוש לפעילותה ולסייע בקידום הבטיחות.
 • להורות על הפסקת עבודה כאשר נשקפת סכנה מידית לחיי עובד או בריאותו, ולדווח על כך מיד למעביד או לנציגו.
 • לוודא קיום תכנית ושגרת תרגילים למצבי חירום. לדווח למפקח עבודה אזורי, עפ”י דרישתו , על פעולותיו להעלאת רמת הבטיחות והגיהות ומניעת סיכונים במפעל.
 • להתלוות עם מפקח בטיחות בעבודה בביקורי הפיקוח במפעל שבו מועסקים עובדים, ולבדוק את סידורי הבטיחות והגיהות ולנקוט בכל הפעולות הנדרשות למילוי תפקידו.

הקשר בין ממונה בטיחות מקצועי בעבודה לבין מיגור הסכנות בפועל

עבודתו של ממונה הבטיחות הינה משמעותית וחיונית לשמירה על הבטיחות בכל מקום בו נמצא. ניתן לומר כי תפקידו למעשה נועד לקדם את התודעה בנוגע לבטיחות בכל ארגון בו הוא מועסק. משימה שאינה פשוטה כלל, אך הינה חשובה לשמירה על בריאותם של העובדים, שלמות המבנים והציוד והמשך העבודה התקינה והמסודרת של העסק. חברת ה.ב בטיחות תעמוד לשירותכם ותסייע בכל דרך אפשרית לשם שמירה על בטיחות מקסימלית במפעל שלכם, זאת לרבות העברה של קורסי ממוני בטיחות שיכשירו את העובדים שלכם לתפקיד משמעותי זה. עיינו באתר של החברה ולמדו עוד על הנושא כבר עכשיו.

שאלות ותשובות בנושא ממונה בטיחות

ממונה בטיחות מוגדר בחוק כיועץ להנהלה בנושא הבטיחות והבריאות בעבודה. במקור המדינה הטילה את האחריות לשמירה על בטיחות ובריאות העובדים על מקום העבודה.

מקומות עבודה המחזיקים מעל ל-50 עובדים וכפופים לפקודות הבטיחות.
עסקים מתחום החקלאות בהם מועסקים מעל ל-50 עובדים.
אתרי בנייה בהם מועסקים מעל ל-100 עובדים.
כל בית עסק אחר אשר המפקח האזורי קבע כי הסיכונים המאפיינים אותו מצריכים מינוי של ממונה בטיחות.

בוודאי. תפקיד ממונה הבטיחות דורש הכשרה מקצועית ומיועד למהנדסים ולבעלי תארים במדעי הטבע, הטכנולוגיה ודומיהם בעלי שנתיים ניסיון במקצועם והנדסאים וטכנאים בלעי שלוש שנות ניסיון במקצועם.

לימודי ממונה בטיחות, נמשכים כ – 328 שעות שהם 36 ימי לימוד! הלימודים מתקיימים ברחבי הארץ.

ממונה הבטיחות רואה באופן רוחבי את כלל הפעילות התפעולית של הארגון. הוא נוכח בצמתי החלטה משמעותיים אשר יש בהם כדי לתרום לשמירה על חיי העובדים באמצעות ביצוע סקרי סיכונים, איתור מפגעים, ביצוע אירועי למידה ותכנון למידות ארגוניות.
ממונה הבטיחות מביא לידי ביטוי ידע ייעודי בתכנון והכנסת מכונות לקווי הייצור ומוערב בכלל השלבים הביצועיים.

התפתחות הבטיחות, התקנות והדרישות בתחום, העצימו את תפקיד הממונה והוא נחשב כיום למקצוע מבוקש
ממוני הבטיחות, נהנים מאופק תפקידי מרתק אשר נמצא בליבת העיסוק הארגוני עם יכולת השפעה מהותית. ולכן ניתן לראות את היקף בעלי התפקידים אשר מעוניינים לעסוק בתחום זה.

ממונה בטיחות
x

צור קשר

  דילוג לתוכן