דלג לתוכן דלג לפוטר

ממונה בטיחות או יעוץ בטיחות? מה ההבדל ביניהם?

חוקי העבודה המונהגים במדינת ישראל מסדירים בתוכם קריטריונים ברורים גם בתחום הבטיחות והגיהות, לרבות, העסקתו של ממונה בטיחות במקום העבודה לכלל העסקים בהם מועסקים מעל 100 איש ולעסקים בסקטורים מסוימים בהם מועסקים מעל 50 איש. תחומי האחריות של אותו ממונה על הבטיחות במקום עבודה כזה או אחר חולשים למעשה על כל ההיבטים הקשורים לתחום בטיחות וגיהות בעבודה, החל מבניית תכנית בטיחות המותאמת לצרכי מקום העבודה ודרישות התקנות השונות המופיעות בחוקים הקשורים לנושא, דרך העברת הדרכות בטיחות בעבודה לעובדים ועד לתחקור תאונות עבודה המתרחשות במקום העבודה וכדומה.

מיהו ממונה בטיחות במקום העבודה?

ממונה בטיחות הוא למעשה בעל מקצוע מורשה ומוסמך אשר מועסק על ידי בעלי בית העסק במתכונת של משרה מלאה, כאשר בחלק מהמקרים הוא יכול להיות עובד/ת אשר יצא להשתלמויות בנושא לצורך הכשרתו כממונה בטיחות ובחלק מהמקרים הוא יכול להיות אדם המועסק על ידי המעסיק בשל היותו בעל הכשרה מקצועית בתחום הבטיחות והגיהות.

אם כך, מיהו יועץ בטיחות בעבודה?

יועץ בטיחות לעומת זאת, הוא מהנדס בטיחות מוסמך בעל וותק תעסוקתי של מספר שנים בתחום הבטיחות והגהות. תפקידו של יועץ הבטיחות, בניגוד לתפקידו של ממונה בטיחות בעבודה, איננו מעוגן בחוק ושכירת שירותיו נעשית מטעמו של המעסיק בהתאם לצרכי הבטיחות הנדרשים במקום העבודה, כאשר העסקתו נעשית ברוב המקרים לפרקי זמן כאלו ואחרים ובמסגרת שירותי ייעוץ אותם הוא מספק לבעלי בית העסק בכל נושא הבטיחות בעבודה.

העסקת יועץ בטיחות – למי היא נחוצה?

העסקתו של יועץ בטיחות כנותן שירותי ייעוץ למקומות עבודה שונים בתחום הבטיחות, נדרשת לכל סוגי העסקים, לרבות אילו אשר אינם מחויבים בחוק בהעסקתו במשרה מלאה של ממונה בטיחות במקום העבודה, וזאת לצרכי קביעת נהלי בטיחות כאלו ואחרים המותאמים לדרישות החוק ולצרכי ותנאי ההעסקה במקום. במסגרת תפקידו המקצועי, יועץ בטיחות מסייע למנהלי בית העסק לבנות תכנית בטיחות מפורטות וזאת על בסיס הסיכונים הבטיחותיים הרלוונטיים לבית העסק. בנוסף, הוא יכול לשמש גם כמפקח על נושא הבטיחות והגהות, ולכן, העסקתו נחוצה גם לעסקים בהם כן מועסק ממונה בטיחות במשרה מלאה.

חשיבות העסקתו של יועץ בטיחות ו/או ממונה בטיחות

חשוב לציין שהעסקתו של יועץ בטיחות מומלצת לכל סוגי העסקים בעוד העסקתו של ממונה בטיחות נדרשת בחוק לכל העסקים בהם מועסקים מעל ל-100 עובדים במקביל ולעסקים מסוימים בהם מועסקים מעל 50 איש. היוועצות מוקדמת עם חברות בטיחות מנוסות המתמחות בתחום הבטיחות והגיהות במקום העבודה, תאפשר גם לכם לבחון את צרכי הבטיחות הנחוצים לכם במקום העבודה ולהסתייע בשירותיהן בכל הנוגע להעסקת ממונה בטיחות ו/או שכירת שירותי הייעוץ של יועץ בטיחות במקום העבודה. כך או אחרת, תחום הבטיחות והגיהות נחשב לאחד מתחומי העיסוק הרלוונטיים לכל בית עסק, וזאת לנוכח היקף תאונות העבודה המתרחשות בישראל בכל סוגי העסקים ולנוכח ההיבטים הנלווים להתרחשותן במקום העבודה.

פרסומים נוספים

x

צור קשר

    דילוג לתוכן