דלג לתוכןדלג לפוטר

הקמת מנגנון של נאמני בטיחות

ארגונים רבים מעוניינים לקדם את תחום הבטיחות בארגונם ולהגיע להישגים טובים יותר פועלים לשם כך בדרכים רבות ומשקיעים משאבים ותשומות ניהול לשם כך.

אחד הכלים העומדים לרשות ארגון בעניין זה הוא כלי המפורט בחוקים ותקנות אך לעיתים קרובות אינו בא לידי ביטוי ואינו מביא ערך אמיתי לארגון ושמו "נאמני בטיחות".
מדובר בקבוצת אנשים שפועלת בהתנדבות. תפקידם הוא לסייע לארגון לקדם את התחום באמצעות הדרכה, ביצוע סיורים, בירור אירועים וכדומה. הניסיון מלמד כי ארגונים רבים אינם מצליחים לממש ולהצליח להביא ערך מקבוצה זו. המציאות מלמדת שלא די להכריז על עובדים ולמנות אותם כנאמני בטיחות נדרש לבצע עבודת הכנה כלפי אותם עובדים וכלפי המושפעים מעבודתם במפעל על מנת שהם יוכלו לבצע את מלאכתם נאמנה ולהביא ערך לארגון.

אחד היתרונות הגדולים בהקמת גוף יעיל ואיכותי של נאמני בטיחות הוא הגברת מחויבות העובדים לבטיחות באמצעות שיתופם ועקב כך שעובדים רואים שההנהלה נותנת ומקדישה לעניין, משתפת את העובדים, פועלת לתקשורת פתוחה וישירה בין העובדים בחזית הייצור והעשייה לבין ההנהלה. נציין ששיפור תקשורת בערוץ אחד (כגון נאמני בטיחות) משפרת ופותחת גם חסמים בערוצי תקשורת אחרים בארגון.

בארגונים בהם קיים מנגנון פעיל של ממונה בטיחות נאמני בטיחות ניתן להבחין בחיזוק תחושת האחריות הקולקטיבית בתחום הבטיחות כי הדבר הופך עוד משימה מטלה הגבלה שהציבה ההנהלה לחלק מהתרבות הארגונית בה העובדים שותפים דבר שבהתאם למחקרים יעלה את המורל, שביעות רצון ומוטיבציה של העובדים במקום העבודה. הקמת גוף שהעובדים לא רק לוקחים בו חלק אלא גם מובילים בו, מפחית את המתחים והקונפליקטים הקיימים לעיתים ממילא בתחום הבטיחות מאחר וקיים דרג ביניים מקצועי המכיר הייתה התמודדויות בחזית הייצור, הוא חלק מהעובדים, אינו מנותק מהדיסוננס והקונפליקטים, הוא מסייע במציאת פתרונות מקצועיים מהירים לבעיות בטיחות המתעוררות תוך כדי עבודה והוא מסייע להדריך ולהכניס לשגרת העבודה את הפן הבטיחותי המקצועי.

הארגון עצמו מרוויח מכך כי הוא מקבל את תמיכת מהעובדים בערכי הארגון באופן אקטיבי, מסייע לארגון לקדם את תרבות הבטיחות ומסייע להעלות את רמת האמון בקרב העובדים מאחר הם עצמם שותפים לעשייה ולקבלת החלטות בתחום חשוב זה. 

הדרך לבצע זאת היא לבחור קבוצת אנשים המוכנה להשתייך לקבוצה איכותית ולתרום מעבר לתפקידה בתחום שמירת חיים והבריאות של העובדים בארגון. דבר זה יקבל ביטוי רחב הרבה יותר אם קבוצה זאת תמותג כקבוצה איכות ייחודית המקבלת כלים, הכשרה, הכרה, הוקרה ופיתוח מקצועי מתמשך בתחום ובונה לה ייחודיות משלה.

ארגונים רבים שוגים בכך שהם קובעים קבוצת אנשים, מדפיסה להם כתבי מינוי כנאמני בטיחות, נותנים להם משימות, מעת לעת מזמינים אותם לישיבות ומסתפקים בכך והם אינם מבינים מדוע קבוצה איכותית זו אינה מביאה ערך או שבמהלך הזמן הערך שהיא מביאה הולך ופוחת ואנשים כבר לא מבצעים את מה שהוגדר.

התסכול הזה גורם לכך שבעתיד אנשים אחרים אינם רוצים להצטרף לקבוצה זו וההנהלה איננה מכונה להשקיע בקבוצה זו מאחר והיא איננה מאמינה כי תקבל ערך עקב הכישלון הקודם.

בכדי שקבוצה כזו תביא ערך לארגון נדרש להכין תוכנית ברורה וסדורה ולצידה משאבים תוך רתימת המנהלים לאפשר לנאמנים לבצע את עבודתם ולתמוך בפעילותם. נדרש לבנות את הקבוצה הן בהקשר גיבושה כקבוצת איכות, הן בתקשורת הפנימית בין חברי הקבוצה הן בכלים הניתנים לה, בהדרכה בהוקרה במעקב ולעיתים אף בהחלפת עובד זה או אחר ככל שאינו משתלב ביעדי הקבוצה.

אנו בחברת HB consulting פיתחנו מודל להקמת גוף של נאמני בטיחות שמבטיח להביא ערך לארגון ומשפר את התרבות הארגונית, משפר את התקשורת בין העובדים וההנהלה ובראש ובראשונה משפר את ביצועי הבטיחות של הארגון.

אנו מזמינים אתכם ליצור קשר עמנו על מנת שנסייע לכם להקים מנגנון זה!

פרסומים נוספים

הקמת מנגנון של נאמני בטיחות

ארגונים רבים מעוניינים לקדם את תחום הבטיחות בארגונם ולהגיע להישגים טובים יותר פועלים לשם כך בדרכים רבות ומשקיעים משאבים ותשומות ניהול לשם כך. אחד הכלים

קרא עוד »
x

צור קשר

    דילוג לתוכן