דלג לתוכן דלג לפוטר

בטיחות בבניה

תהליכי בניה הם תהליכים מאוד מקצועיים ומאוד מורכבים, ויכולים להיות כרוכים בסיכונים ממשיים לכל מי שעוסק בהם. סיכונים אלה כוללים סיכונים של פציעה מנפילת חפצים ומבנים, פגיעה ממתכות, עץ, זכוכית וחומרי בניה, עבודה בגובה רב, קבלת חבטות ופציעה מאין ספור אלמנטים כבדים הנמצאים במרחב וכדומה.

בהתאם לכך, כל תהליך בניה חייב להיות מלווה במדיניות ברורה של בטיחות בבניה, מדיניות שנשענת על מתודולוגיות אוניברסליות, המיושמות בכל ענף הבניה, וצריכות להיאכף על ידי הגוף האחראי.

חשיבות רבה להדרכת בטיחות בבניה לאורך כל שלבי הבניה

הנושא של בטיחות בבניה הוא נושא שנמצא בדרך כלל בתחום אחריותו של אחראי הבטיחות הראשי, קצין הבטיחות שאחראי על תדרוך כלל העובדים, על ציודם בכל אמצעי המיגון הנדרשים ועל פיקוח צמוד כדי לוודא שכל ההוראות ממולאות ככתבן וכלשונן. ענף הבניה הוא ענף שמאופיין בלא מעט תאונות עבודה, ובשנים האחרונות אפשר אף להבחין בעלייה במספר מקרי המוות והפציעות הקשות בענף זה, מה שמחייב תשומת לב ואכיפה קפדנית של כללי בטיחות בבניה.

הדרכת בטיחות בבנייה על ידי קצין הבטיחות בפרויקט

הדרכת בטיחות למבנים הוא תהליך שנכון לכל פרויקט בניה, בין שמדובר על השבחת וחיזוק מבנים במסגרת תמ"א 38, בין שמדובר על פרויקטים רחבי היקף של פינוי בינוי ובין שמדובר על פרויקטים ציבוריים, עסקיים ומסחריים לרבות התחדשות עירונית או כל פרויקט אחר שבו מבוצעות עבודות בניה על ידי חברות נדלן. את ההדרכה אחראי לספק קצין הבטיחות מטעם הגורם האחראי, אך אין הכרח שהוא עצמו יעביר את ההדרכה, והוא בהחלט יכול לשכור גורם מקצועי המתמחה בתחום זה לצורך העברת ההדרכה עצמה.

הדרכת בטיחות בבניה ראשונית והדרכות תקופתיות וייעודיות

הדרכה סביב הנושא של בטיחות בבניה צריכה להיעשות במספר נקודות ושלבים לאורך תהליך הבניה: לפני תחילת פעולות הבניה בפועל, בתדירות מוגדרת מראש לאורך תהליך הבניה, ולפני כל פרויקט משנה שכרוך בהוראות בטיחות ייעודיות.

כך למשל, לפני שמקימים פיגומים יש לבצע הדרכה ייעודית לנושא זה, בנוסף להעברת הדרכת בטיחות ראשונית שנערכה לכלל העובדים על תהליכי הבניה כולם. דברים אלה צריכים להיות מוגדרים וסגורים מראש, ולעבוד בצורה שיטתית ומובנית.

בטיחות במקומות עבודה

פרסומים נוספים

x

צור קשר

    דילוג לתוכן